Ana Sayfa Genel Bu Cuma 13.Gün Cuma… Gerçekten de Şanssızlık Mı Yoksa Büyü

Bu Cuma 13.Gün Cuma… Gerçekten de Şanssızlık Mı Yoksa Büyü

Bu Cuma 13.Gün Cuma… Gerçekten de Şanssızlık Mı Yoksa Büyük Bir Şans Mı?

Evet arkadaşlar. Bu hafta cuma günü o meşhur “13.Gün Cuma” gerçekleşecek. Peki o gün sanıldığı gibi şanssızlık mı yoksa büyük bir şans günü mü?

Dünyada 13 sayısının uğursuz olduğu inancı çok yaygın. Bazı ülkelerde evlerin kapılarına 13 numarası verilmiyor. Bu inanç bir fobi, yani bir çeşit korku hastalığı olarak da kabul ediliyor ve adına da “triskaidekaphobia” deniliyor. Triskaidekafobi Yunanca’da “üç ve on, fobi” sözcüklerinden oluşuyor.

Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesinden önceki son yemeğinde toplam 13 kişi bulunuyordu; İsa ve 12 Havari. Sonraları 13 sayısını çağrıştıran bu sayının geçtiği herşey lanetli, kötü, korkunç olarak nitelendirilmeye başlandı. İbraniler’e göre 13 sayısının uğursuz olmasının nedeni İbrani alfabesinin 13’üncü harfinin “mavet” (ölüm) sözcüğünün ilk harfi olan “m” olmasıydı. Hammurabi kanunları listesinde ise 13 sayısı atlanmıştı. Kimi ülkelerdeki bir çok otel müşterisi 13 numaralı odada kalmayı reddeder; bu nedenle kimi otellerde oda numaraları 12, 12A, 14 olarak devam eder.

Kimi toplumlarda ise 13 sayısının uğuruna inanılıyor. Örneğin Meksika’da, Keltik ve Germen toplumlarında bu sayı genelin tam tersine önemli, kutsal ve şans getiren bir sayı olarak görülüyor. İslam dünyasında da genel inanışın aksine 13 rakamına ayrı bir değer veriliyor. Müslümanlar için önem taşıyan bazı önemli tarihlere ait rakamların toplamının 13 çıkması bunun nedeni olarak gösteriliyor. Örneğin Hz. Muhammed’in doğduğu yıl olan 571 tarihi de bu örnekler arasında yer alıyor.

Belki de bu günün şansın zirvesini temsil ettiğini bilen kişiler, kendi güçlü çıkarlarını korumak amacıyla bu günü “uğursuz gün” olarak ilan etmişlerdir.

Ne olursa olsun bu cuma, yani 13.Gün Cuma günü sıradan bir gün değil ve bu günde açıklanamaz olayların yaşandığı da bilinen bir gerçek.

Bu şanslı günde maddi ve manevi bütün güzel dileklerinizi bir kağıda yazın ve gerçekleşmesi için iyi niyetler dileyin. Bütün kalbinizle olumlu düşüncelerinizi bugünde yoğunlaştırın.

Bu şanslı günde bütün dileklerinizin gerçekleşmesini diliyorum. Tüm enerjimle sizinle birlikte olucam merak etmeyin.

Sevgiyle kalın…

Uzman Astrolog
Serhan Türkmenoğlu

Facebook Uzman Astrolog

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin!